SEX

Jak kobiety czują się ze swoimi wargami sromowymi?

Redaktor manIS.pl

Czy Twoje wargi sromowe są "normalne"?

Jest to pytanie, które zadają sobie niektóre kobiety, a wiele z nich zastanawia się nad operacją plastyczną narządów płciowych.

Zazwyczaj kobiety mają dwa zestawy warg sromowych. Wargi sromowe główne to większe fałdy tkanki, które chronią inne narządy płciowe. Okrążają one wargi sromowe mniejsze - mniejszy obszar tkanki, który otacza otwór pochwy. Kiedy kobieta jest podniecona seksualnie, jej wargi sromowe mniejsze wypełniają się krwią i stają się bardziej wrażliwe na dotyk.

Niektóre kobiety uważają jednak, że ich wargi sromowe mniejsze są zbyt duże lub nieatrakcyjne. W innych przypadkach większe wargi sromowe mniejsze mogą być niewygodne, zwłaszcza gdy kobieta nosi obcisłe ubrania, uprawia sport lub odbywa stosunek płciowy.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym w Journal of Sexual Medicine naukowcy zmierzyli wargi sromowe mniejsze u kobiet i zapytali uczestniczki o ich opinie na temat rozmiaru.

Mediana szerokości kobiecych warg sromowych mniejszych wynosiła 19 mm, a mediana długości około 36 mm.

Około dwie trzecie kobiet uznało, że ich wargi sromowe mają normalny rozmiar. Około jedna trzecia uważała, że są za duże. Około jedna czwarta stwierdziła, że ich wargi sromowe mniejsze "przeszkadzają im".

Czy to oznacza, że kobiety powinny rozważyć operację? Niekoniecznie. Wargi sromowe występują w różnych rozmiarach i kształtach, więc nie ma prawdziwego "ideału". Kobiety, które odczuwają dyskomfort z powodu dużych warg sromowych, mogą przekonać się, że pomocne mogą być metody niechirurgiczne - takie jak zmiana rodzaju noszonej bielizny, unikanie produktów powodujących podrażnienia lub stosowanie balsamu.

Jeśli jesteś zaniepokojona wyglądem warg sromowych lub dyskomfortem, poproś swojego ginekologa o sugestie.

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)