SEX

Co to jest aseksualność?

Redaktor manIS.pl

Cara otworzyła swoją stronę na Facebooku i westchnęła. Był jeszcze jeden post od jej kuzyna, zdjęcie kota w dzianinowym stroju z napisem "Zamiast hobby, musimy znaleźć ci chłopaka".

Jej kuzynka zawsze wysyłała tego typu zdjęcia. I starał się ustawiać ją na randki w ciemno. Ostatnim razem, gdy odmówiła, kuzynka zapytała: "Co z tobą nie tak?"

Cara grzecznie zmieniła temat. Ale w środku, zastanawiała się nad sobą. Nie czuła, że nic nie jest szczególnie złe. Po prostu nie była zainteresowana relacjami seksualnymi. W ogóle.

W społeczeństwie, które ceni sprzężenie, trudno było jej wytłumaczyć swoją sytuację innym. Czuła, że powinna chcieć seksu. Nie bała się seksu, nie czuła się przez niego oburzona i nie uważała go za niemoralny. W rzeczywistości, uprawiała seks już wcześniej. Ale robiła to z ciekawości i wysiłku, by zadowolić swojego partnera. Nie czuła się skłonna, by zrobić to ponownie. To po prostu nie było dla niej.

W końcu zdała sobie sprawę, jaka jest jej prawda - Cara była aseksualistką.

Aseksualność może być trudnym pojęciem do zrozumienia dla tych, którzy są seksualni, zwłaszcza gdy popęd seksualny jest często uważany za jeden z podstawowych aspektów bycia człowiekiem. W dzisiejszym poście porozmawiamy trochę o tym, co to znaczy być aseksualnym.

Aseksualność

Czym jest aseksualność?

The Asexual Visibility & Education Network (AVEN) definiuje aseksualistę, w podstawowych terminach, jako "osobę, która nie doświadcza przyciągania seksualnego". Aseksualista nie uważa, że seks jest czymś złym. Po prostu nie czuje się do niego zmuszony.

Jednak definicja jest płynna. Nie jest bezwzględna. Rozważcie to:

- Niektórzy aseksualiści doświadczają romantycznego przyciągania i miłości i lubią spotykać się z innymi aseksualistami lub osobami seksualnymi (czasami zwanymi "sexuals"). Po prostu nie czują się zmuszeni do związków seksualnych.

- Dla większości aseksualistów, brak zainteresowania seksualnego nie powoduje niepokoju. Brak zainteresowania seksualnego nie przeszkadza im.

- Niektórzy aseksualiści uprawiają seks, ponieważ ich partnerzy tego chcą. Może to być aspekt związku, który para negocjuje. Aseksualiści niekoniecznie nie lubią seksu. Mogą po prostu czuć się z tym neutralni.

- Niektórzy aseksualiści lubią seks ze względu na intymność, którą dzielą z partnerem. Jednak przyjemność ta nie wynika z chęci uprawiania seksu.

- Niektórzy aseksualiści mają fantazje seksualne i masturbują się, ponieważ przynosi im to przyjemność. Jednak te doświadczenia pozostają w sferze fantazji. Nie czuliby się seksualnie, gdyby fantazja odbywała się w prawdziwym życiu.

A Spektrum

Tak jak inne aspekty seksualności, aseksualność jest spektrum. Niektórzy aseksualiści od czasu do czasu mają uczucia seksualne. Na przykład, osoby demaskulinizowane odczuwają przyciąganie seksualne dopiero po nawiązaniu z kimś więzi emocjonalnej. Szaroseksualista (zwany też szarością lub szarością) bardzo rzadko, w bardzo małym stopniu lub tylko w pewnych okolicznościach odczuwa przyciąganie seksualne. W przeciwieństwie do nich, nie-libidyści są aseksualistami, którzy nigdy nie mają uczuć seksualnych.

Możliwe jest również, że dana osoba czuje się aseksualnie przez pewien okres czasu, a następnie seksualnie przez inny okres czasu.

Jak AVEN wyjaśnia na swojej stronie internetowej: "Nie ma żadnego testu lakmusowego, który pozwoliłby określić, czy ktoś jest aseksualny. Aseksualność jest jak każda inna tożsamość - u jej podstaw leży tylko słowo, którego ludzie używają, aby pomóc sobie samemu dojść do wniosku. Jeśli w którymś momencie ktoś uzna, że słowo aseksualne jest przydatne do opisania siebie, zachęcamy go do używania tak długo, jak długo ma to sens".

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)