SEX

Wpływ raka na seksualność kobiet

Redaktor manIS.pl

W sierpniu 2017 roku European Journal of Cancer Care opublikował obszerny przegląd przeprowadzony przez kanadyjskich naukowców, który obejmował ponad 100 badań medycznych dotyczących kobiet, raka i zdrowia seksualnego. Autorzy zagłębili się w fizyczne i psychologiczne aspekty raka, które mogą wpływać na seksualność. Omówili także niektóre sposoby, w jaki pacjenci i ich zespół opieki zdrowotnej mogą podchodzić do problemów seksualnych w trakcie i po zakończeniu leczenia nowotworu.

Ich przegląd obejmował badania nad różnymi rodzajami nowotworów, w tym nowotworami ginekologicznymi (takimi jak rak jajnika czy szyjki macicy), rakiem piersi oraz rakiem układu pokarmowego, krwi, głowy i szyi. Pacjenci, którzy wzięli udział w badaniach, pochodzili z całego świata.

Dziś chcielibyśmy podzielić się niektórymi z wyników ich badań.

Aspekty fizyczne

Niektóre kobiety zaczynają mieć problemy seksualne związane z rakiem jeszcze przed postawieniem diagnozy. Na przykład u kobiet z nowotworami ginekologicznymi mogą wystąpić bóle brzucha, obfite miesiączki lub krwawienie po stosunku.

Dla innych, problemy seksualne są wynikiem leczenia. Oto kilka przykładów:

Chirurgia .

 • Czasami podczas operacji dochodzi do uszkodzenia nerwów płciowych lub naczyń krwionośnych, co może zmniejszyć doznania lub utrudnić podróżowanie krwi do miejsca, w którym kobieta jest pobudzona. Jeśli kobieta ma usunięte jajniki (ooforektomia), jej organizm produkuje mniej estrogenu, który jest niezbędnym hormonem dla zdrowia pochwy. Może to spowodować, że pochwa będzie krucha i sucha. Kobiety, które przechodzą mastektomię mogą czuć się przytomne o utracie jednej lub obu piersi i blizny chirurgiczne.

Rak a seksualność

Terapia hormonalna

 • Leki, które zakłócają produkcję estrogenów, mogą powodować zmiany w pochwie, prowadzące do wysuszenia i utraty elastyczności. Terapia hormonalna może również zmniejszyć popęd płciowy.

Chemioterapia

 • Chemioterapia często wywołuje wczesną menopauzę, a poziom estrogenów obniża się. Zmęczenie i problemy żołądkowo-jelitowe spowodowane chemioterapią mogą pozostawić kobiety zbyt zmęczone lub chore na seks. Utrata włosów i przyrost wagi związany z chemioterapią może mieć wpływ na wizerunek ciała kobiety.

Przeszczep komórek macierzystych krwiotwórczych (Hematopoietic Stem Cell Transplantation - HSCT)

 • U kobiet, które poddają się temu leczeniu, może dojść do rozwoju choroby przeszczep przeciw gospodarzowi (GVHD). W obrębie narządów płciowych GVHD może prowadzić do wysuszenia pochwy, zwężenia, bliznowacenia i bólu.

Terapia radiacyjna

 • Promieniowanie wiązało się ze zmęczeniem, skróceniem pochwy, nietrzymaniem moczu, utratą czucia w narządach płciowych i bliznami.

Wpływ raka na seksualność

Aspekty emocjonalne

Fizyczne efekty uboczne raka i leczenia przeplatają się z efektami emocjonalnymi, które mogą być równie niepokojące.

 • Zły wizerunek ciała. Jak wspomniano powyżej, utrata włosów, przyrost wagi, blizny i inne zmiany cielesne sprawiają, że wiele kobiet czuje się mniej kobieco lub mniej atrakcyjnie dla partnera. Wstyd i zażenowanie. Kobiety mogą nie chcieć, aby partner zobaczył ich zmienione ciało. Epizody nietrzymania moczu mogą wywołać niepokój. Poczucie winy. Niektóre kobiety martwią się, że nie mogą zadowolić seksualnie swojego partnera. Żal. Nierzadko zdarza się, że kobiety żałują utraty związku seksualnego, który kiedyś miały ze swoim partnerem. Lęk. Kobiety mogą obawiać się, że ich partner zakończy swój związek lub pójdzie gdzie indziej dla satysfakcji seksualnej. Unikanie. Niektóre kobiety całkowicie unikają związków seksualnych, szczególnie samotne kobiety, które obawiają się odrzucenia od swoich partnerów po ujawnieniu diagnozy raka.

Nadzieja

Wszystkie te efekty mogą brzmieć przytłaczająco. Dobra wiadomość jest taka, że jest nadzieja. Autorzy badania wymienili szereg terapii, które mogą pomóc w seksualnych skutkach raka i leczeniu:

 • Doradztwo. Terapeuci mogą pomóc kobietom poradzić sobie z lękiem i depresją, które często wiążą się z rozpoznaniem raka. Mogą pomóc parom wzmocnić ich związek poprzez lepszą komunikację. A seks-terapeuci mogą oferować wskazówki dotyczące zmian, które należy wprowadzić w sypialni, co może poprawić intymność obu partnerów.
 • Joga i rozumność. Praktykowanie jogi i aktywności umysłowej może zmniejszyć stres, zachęcić do relaksu i wywołać uczucie centyzmu.
 • Środki nawilżające i nawilżające do pochwy. Te dostępne bez recepty produkty mogą złagodzić dyskomfort i suchość pochwy, czyniąc stosunek bardziej komfortowym.
 • Zabiegi oparte na estrogenach z pochwy. Jak wspomniano powyżej, estrogen jest niezbędny dla zdrowia pochwy. Terapia estrogenem nie jest odpowiednie dla wszystkich kobiet z rakiem, ale dla niektórych, może zminimalizować skutki pochwy medycznych menopauza, jeśli stosowane lokalnie.
 • Rozszerzacze pochwy. W przypadkach, gdy pochwa skraca lub zwęża się, rozszerzacze mogą pomóc zachować pochwy oryginalny kształt.
 • Fizykoterapia podłogi miednicowej. Mięśnie dna miednicy działają jak "hamak", który utrzymuje stabilne organy miednicowe. Wzmocnienie tych mięśni poprzez fizykoterapię może zmniejszyć prawdopodobieństwo nietrzymania moczu.

Należy pamiętać, że kobiety doświadczają seksualności na różne sposoby. Stopień, w jakim rak i jego leczenie wpływa na życie seksualne kobiety, zależy od samej kobiety, jej perspektywy, jej relacji, jej sieci wsparcia i jej zespołu onkologicznego. Ale ogólnie rzecz biorąc, jest nadzieja. Kobiety chore na raka powinny wiedzieć, że nadal mogą cieszyć się intymnością.

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)