SEX

Seks po zawale

Redaktor manIS.pl

Zawał serca to nie koniec seksu

zawał serca to nie koniec seksu

Seks rzadko jest bezpośrednią przyczyną zawałów serca. Tym samym nawet ci pacjenci, którzy niedawno przeszli zawał serca, mogą podejmować współżycie seksualne.

Aspektem, który niepokoi wielu pacjentów po zawale, jest seks. Pacjenci cierpiący na choroby serca często charakteryzują się zmniejszeniem aktywności seksualnej, co wiąże się głównie ze strachem i depresją. Wpływ podniecenia seksualnego na układ sercowo-naczyniowy był przedmiotem wielu badań. Podczas gry wstępnej nasz puls i ciśnienie krwi nieznacznie się zwiększają i mają najwyższe wskaźniki w ciągu 10-15 sekund, gdy doświadczamy orgazmu. Po nim wskaźniki gwałtownie wracają do normy. Wydatki na energię podczas seksu ze stałym partnerem odpowiadają energii zużytej podczas łagodnego lub umiarkowanego wysiłku fizycznego, takiego jak szybki marsz lub wspinaczka na drugie piętro.

Seks rzadko powoduje objawy chorób serca u pacjentów.

Seks rzadko powoduje objawy chorób serca u pacjentów.

Ból w klatce piersiowej podczas seksu stanowi jedynie 5 procent całkowitej liczby ataków dusznicy bolesnej i jest bardzo rzadko obserwowany u pacjentów, u których inne rodzaje aktywności fizycznej nie powodują ataków dusznicy bolesnej. Jeśli twoje tętnice wieńcowe są zwężone, ale nie odczuwasz bólu w klatce piersiowej, gdy na przykład idziesz szybkim krokiem, to także podczas seksu nie masz się czego obawiać.

Badania (których przedmiotem byli głównie mężczyźni w wieku 50–60 lat) wykazały, że podczas seksu ryzyko zawału serca jest bardzo niskie. Oznacza to, że seks jest bezpieczny i raczej nie prowadzi do zawału serca. Mniej niż 1 procent zawałów serca występuje w wyniku aktywności seksualnej. Ponadto ryzyko zawału serca podczas seksu jest znacznie niższe u osób aktywnych fizycznie. Dowodzi tego szwedzkie badanie przeprowadzone zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Według tego badania ryzyko zawału serca podczas seksu gwałtownie wzrasta u pacjentów z chorobami serca (którzy już przeżyli zawał serca), którzy prowadzą siedzący tryb życia. Dlatego ważne jest, aby zapewnić pacjentów, że seks praktykowany nawet po zawale serca jest korzystny dla ich zdrowia i samopoczucia.

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)