SEX

Wytyczne Towarzystwa Endokrynologicznego dotyczące terapii testosteronem

Redaktor manIS.pl

W jaki sposób pracownicy służby zdrowia podejmują decyzje podczas diagnozowania i leczenia chorób? Z pewnością pomaga im ustawiczne kształcenie medyczne, a większość z nich uczestniczy w konferencjach i śledzi wyniki badań w recenzowanych czasopismach z danej dziedziny.

Jednak specjaliści konsultują również wytyczne wydawane przez towarzystwa medyczne, takie jak Międzynarodowe Towarzystwo Medycyny Seksualnej (ISSM) czy Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA). Panele towarzystw uważnie przyglądają się najnowszym badaniom klinicznym i innym studiom i wykorzystują te dowody do opracowywania zaleceń.

W ciągu ostatnich kilku lat, testosteronowa terapia zastępcza była gorącym tematem dla towarzystw medycznych. W sierpniu ubiegłego roku opisywaliśmy nowe wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego. Dziś omówimy zestaw wytycznych, które zostały zaktualizowane przez Endocrine Society, grupę zawodową zrzeszającą ponad 18 000 specjalistów w dziedzinie hormonów.

Ponieważ testosteron jest ważnym hormonem dla mężczyzn, lista wytycznych może być istotnym narzędziem dla specjalistów zdrowia seksualnego i lekarzy pierwszego kontaktu, którzy leczą mężczyzn z hipogonadyzmem (niskim poziomem testosteronu).

Wytyczne Endocrine Society zostały pierwotnie wydane w 2010 roku i zaktualizowane w 2018 roku.

(Uwaga: Aby uzyskać elementarz na temat hipogonadyzmu, zapoznaj się z linkami na dole tego postu).

Dlaczego wytyczne zostały zaktualizowane?

Naukowcy przeprowadzili wiele badań nad terapią testosteronem w ostatnich latach. Zaktualizowane wytyczne odzwierciedlają nowe odkrycia i uwzględniają obawy.

Ponadto, więcej mężczyzn szukają pomocy dla kwestii związanych z niedoborem testosteronu teraz, i "niskie t" dostaje dużo relacji w mediach. W rezultacie, mężczyźni pytają swoich lekarzy, czy terapia testosteronem może im pomóc. Bardzo ważne jest, aby lekarze przepisujący leki w pełni rozumieli korzyści i ryzyko.

Co mówią zaktualizowane wytyczne?

Zaktualizowane wytyczne Towarzystwa Endokrynologicznego dotyczące hipogonadyzmu zawierają następujące punkty:

Diagnostyka

  • Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni nie powinni być rutynowo badani w kierunku hipogonadyzmu. Jednak rozpoznanie hipogonadyzmu jest zalecane, jeśli u mężczyzny występują objawy (takie jak niskie libido lub zmęczenie), a badanie krwi wykazuje niższy niż normalny poziom testosteronu.
  • Na podstawie innych pomiarów hormonalnych, u mężczyzn można zdiagnozować hipogonadyzm pierwotny (spowodowany problemami w jądrach) lub hipogonadyzm wtórny (spowodowany problemami w częściach mózgu, które wyzwalają produkcję testosteronu).

Leczenie

  • Zalecane cele terapii testosteronem to "wywołanie i utrzymanie" drugorzędnych cech płciowych, które są napędzane przez testosteron (takich jak owłosienie twarzy i masa mięśniowa) oraz złagodzenie objawów, takich jak niski popęd płciowy.
  • Terapia testosteronem nie jest zalecana dla mężczyzn, którzy chcieliby w najbliższej przyszłości zostać ojcami dziecka. Mężczyźni z pewnymi problemami zdrowotnymi (takimi jak rak prostaty, rak piersi, nieleczony ciężki obturacyjny bezdech senny oraz przebyty niedawno zawał serca lub udar mózgu) nie powinni przyjmować testosteronu.

Terapia testosteronem

  • Terapia testosteronem może nie być odpowiednia dla mężczyzn w wieku od 55 do 69 lat, u których spodziewane jest przeżycie co najmniej kolejnych dziesięciu lat. Lekarze powinni omówić korzyści i ryzyko z tymi pacjentami.
  • Mężczyźni w wieku powyżej 65 lat nie powinni być przepisywane testosteronu rutynowo. Zamiast tego lekarze powinni rozważyć indywidualną sytuację każdego z nich.
  • Mężczyźni z HIV, niskim testosteronem i utratą wagi mogą być poddawani terapii testosteronem, aby uzyskać i utrzymać wagę.
  • Mężczyźni z cukrzycą i niskim testosteronem nie powinni używać testosteronu jako sposobu na kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Monitorowanie

  • Po rozpoczęciu terapii testosteronem, mężczyźni powinni mieć regularne badania kontrolne, aby upewnić się, że działa dobrze i nie ma żadnych skutków ubocznych.
  • W ciągu pierwszego roku terapii mężczyźni z nieprawidłowymi wynikami badań przesiewowych w kierunku raka prostaty powinni zgłosić się do urologa.

Co to oznacza dla pacjentów?

Choć wytyczne te są przeznaczone dla pracowników służby zdrowia, mogą być przydatne także dla mężczyzn.

Zrozumienie wytycznych dotyczących każdego leczenia, które otrzymujesz, pomoże Ci rozważyć zalety i wady terapii podczas podejmowania decyzji dotyczących zdrowia.

"Wytyczne [zaktualizowane przez Endocrine Society] podkreślają znaczenie zaangażowania pacjenta we wspólny proces decyzyjny, szczególnie w odniesieniu do wyboru schematów leczenia i monitorowania gruczołu krokowego" - powiedział dr Shalender Bhasin, przewodniczący grupy zadaniowej opracowującej wytyczne, w wywiadzie dla Endocrine News.

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)