SEX

Nadwaga / otyłe kobiety częściej mają trudności seksualne

Redaktor manIS.pl

Kobiety z nadwagą lub otyłością są mniej skłonne do aktywności seksualnej

donoszą autorzy najnowszego badania opublikowanego w Journal of Sexual Medicine.

Dysfunkcje seksualne są również bardziej powszechne u kobiet z nadwagą i otyłością - twierdzą badacze.

Wskaźniki otyłości w Stanach Zjednoczonych rosną, a w 2016 r. ponad dwie trzecie kobiet miało nadwagę lub otyłość. Jednak dotychczasowe badania nad zdrowiem seksualnym otyłych kobiet miały mieszane wyniki.

Otyłość jest powiązana z innymi schorzeniami zdrowotnymi, które mogą upośledzać funkcjonowanie seksualne, takimi jak cukrzyca, choroby serca, depresja i lęk. Ale inne czynniki, takie jak partnerzy, związki i status menopauzalny również mogą odgrywać rolę.

Aby dowiedzieć się więcej, badacze przejrzeli dokumentację medyczną 6 688 kobiet w wieku od 18 do 94 lat, które były pacjentkami dwóch placówek Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie kobiety zgłaszały się do lekarzy w celu rozwiązania problemów związanych z menopauzą lub zdrowiem seksualnym.

Kobiety zostały podzielone na grupy w zależności od ich wskaźnika masy ciała (BMI). BMI to obliczenie zawartości tłuszczu w organizmie danej osoby na podstawie jej wzrostu i wagi. Ogólnie rzecz biorąc, BMI pomiędzy 18 a 24,9 jest uważane za normalną wagę, 25 do 29,9 to nadwaga, a 30 i więcej to otyłość.

Każda kobieta wypełniła serię kwestionariuszy oceniających jej funkcje seksualne, niepokój seksualny, depresję, niepokój i niepokój w związku.

Około 81% kobiet było aktywnych seksualnie w ciągu czterech tygodni przed wypełnieniem kwestionariusza. Wśród tych kobiet, prawie połowa mieściła się w kategorii normalnej wagi. Około 30% miało nadwagę, a 22% było otyłych.

Jednakże kobiety z wyższym BMI były mniej aktywne seksualnie. Ponadto, badacze zauważyli "postępujący trend". W miarę jak BMI stawało się wyższe, kobiety były jeszcze mniej skłonne do aktywności seksualnej.

Nadwaga i otyłość kobiet były również bardziej prawdopodobne, aby mieć więcej seksualnego niepokoju i bólu wraz z trudnościami w podniecenie, smarowanie pochwy i orgazm, autorzy powiedział.

Istniały ograniczenia w badaniach, dodają. Na przykład, nie było wiadomo, czy partnerzy lub problemy zdrowotne inne niż nadwaga/otyłość były czynnikami wpływającymi na zdrowie seksualne kobiet. Ponadto, grupa nie była zróżnicowana i nie jest jasne, czy wyniki mogą odnosić się do innych grup kobiet.

Autorzy zachęcają świadczeniodawców do przeprowadzania badań przesiewowych w kierunku problemów seksualnych u kobiet z nadwagą i otyłością oraz do oferowania leczenia tych problemów wraz ze strategiami kontroli masy ciała.

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)