SEX

Czy seks to dobry trening?

Redaktor manIS.pl

Niestety, wizyta na siłowni nadal zapewnia bardziej intensywny trening

Zastanawiałeś się kiedyś, jaki rodzaj treningu możesz dostać w łóżku? Oczywiście! Czyż nie wszyscy?

Niektórzy uważają, że włóczęga w prześcieradłach jest przyjemną i spalającą kalorie formą ćwiczeń samą w sobie. Ale prawda jest taka, że dokładna liczba kalorii, które spalasz podczas seksu, zależy od wielu czynników, w tym od Twojej wagi i tego, jak energiczna jest Twoja zabawa.

Chcesz się dowiedzieć, ile tłuszczu spalasz podczas seksu? Oto, co naukowcy odkryli na przestrzeni lat.

W 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu próbowali odpowiedzieć na to pytanie, prosząc 21 heteroseksualnych par o noszenie trackerów SenseWear fitness podczas ich kochania. Pary te biegały również na bieżni przez 30 minut, aby porównać swoje ćwiczenia seksualne z faktycznym wysiłkiem.

Wyniki, które zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE, wykazały, że mężczyźni spalają 100 kalorii podczas przeciętnej sesji seksualnej, podczas gdy kobiety spalają około 69 kalorii. Naukowcy oszacowali, że mężczyźni spalają około 4,2 kalorii na minutę podczas stosunku płciowego, podczas gdy kobiety spalają 3,1 kalorii.


W sumie liczba kalorii spalonych podczas seksu była znacznie mniejsza niż liczba kalorii spalonych podczas ćwiczeń przez mężczyzn, która wynosiła około 276 kalorii. Ale podczas gdy uderzenie w siłownię może zapewnić bardziej intensywny trening, naukowcy doszli do wniosku, że "aktywność seksualna może być potencjalnie uważana, czasami, za znaczące ćwiczenia".

Wyniki badania opierały się na średnim czasie trwania stosunku płciowego, który wynosił około 25 minut - możemy więc racjonalnie założyć, że im dłuższa sesja, tym więcej kalorii jest spalanych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kalorii spaliłeś, pomnóż liczbę minut, w których uprawiałeś seks, przez liczbę 4,2 kalorii badaczy, aby uzyskać przybliżoną liczbę całkowitą.

Ale zanim zaczniesz się zbytnio ekscytować tym potencjalnym spalaniem kalorii, w innym badaniu opublikowanym w 2013 roku stwierdzono coś zupełnie przeciwnego: że seks naprawdę nie jest wcale wielkim treningiem.

Opublikowany w New England Journal of Medicine, dokument ten miał na celu obalenie pewnych mitów związanych z utratą wagi, takich jak to, że płeć może spalić się wszędzie między 100 a 300 kalorii. Tym razem naukowcy używali 1984 badań opublikowane w JAMA Internal Medicine, które stwierdzały, że średnia walka o seks trwała tylko sześć minut. Z tą liczbą ustalili, że 154lb, 30-letni mężczyzna spala tylko 21 kalorii podczas typowego spotkania seksualnego.

Dużo seksu czyni cię zdrowszym.

Jeśli starasz się schudnąć i masz nadzieję na zastąpienie czasu spędzanego na siłowni seksem, być może będziesz chciał trzymać się swojej tradycyjnej rutyny treningowej. Ale to nie oznacza, że stosunek seksualny nie przynosi realnych korzyści dla zdrowia.

Poza poprawą nastroju, seks może również zwiększyć Twoją odporność. Osobom uprawiającym seks przynajmniej raz w tygodniu wykazano, że korzystają z wyższego poziomu immunoglobuliny A, przeciwciała chroniącego przed chorobą, w porównaniu z tymi, które nie miały tyle szczęścia.

Zdrowe życie seksualne może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka u mężczyzn. Duże badanie w Bmenritish Medical Journal wykazało, że mężczyźni, którzy mieli wytrysk co najmniej 21 razy w miesiącu, mieli mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty niż mężczyźni, którzy mieli wytrysk tylko cztery do siedmiu razy w miesiącu.

Więc tak, niestety, zabawa w łóżku nie wypala tyle kalorii, na ile się spodziewałeś. Ale hej, to nie powinno powstrzymać cię przed uprawianiem więcej seksu.

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)