Jak rak wpływa na zdrowie seksualne mężczyzn?
Na początku tego roku Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne oszacowało, że w 2016 roku około 15 milionów Amerykanów żyło z rakiem.
Ponadto oczekuje się, że w 2017 roku u ponad 161 000 mężczyzn zostanie zdiagnozowany rak prostaty, co stanowi 19% nowych przypadków. W następnej kolejności pojawia się rak płuc i oskrzeli (drogi oddechowe płuc), a oczekuje się prawie 117 000 nowych przypadków (14% nowych rozpoznań raka). Rak okrężnicy i odbytnicy zajmuje trzecie miejsce, z ponad 71 000 przypadków (9% nowych rozpoznań).
Na szczęście wskaźniki przeżywalności wzrosły na przestrzeni lat. W 1975 roku tylko 68% mężczyzn z rakiem prostaty przeżyło pięć lat. W 2012 r. wskaźnik ten wzrósł do 99%. Pięcioletni okres przeżycia w przypadku raka jelita grubego wzrósł w tym samym czasie z 50% do 66%.
Wyższy wskaźnik przeżywalności to dobra wiadomość. Ale z tą dobrą wiadomością przychodzą korekty. W przypadku związków seksualnych, mogą pojawić się wyzwania. W rzeczywistości, z tych 15 milionów osób, o których mowa powyżej, około 46% ma problemy seksualne z powodu raka lub leczenia raka.
Mężczyźni chorzy na raka i osoby, które przeżyły, często doświadczają dysfunkcji seksualnych, czasami w krótkim okresie czasu, a czasami przez lata.
W dzisiejszym poście omówimy niektóre z tych wyzwań, powody ich występowania oraz to, co mężczyźni mogą zrobić.
Co może się stać w krótkiej perspektywie czasowej?
Niektóre z problemów seksualnych, które mężczyźni mogą rozwijać się natychmiast po leczeniu, obejmują:
- Zmęczenie i problemy z poruszaniem się Ból Niemożność wznowienia aktywności seksualnej Depresja i niepokój Trudności w pracy i zarabianiu na życie Problemy z relacjami Zmiana ról w rodzinie
Zauważysz, że nie wszystkie z tych kwestii są bezpośrednio seksualne, ale nadal obowiązują. Mężczyzna, który jest chronicznie zmęczony lub cierpi, może nie mieć energii na seks. Jeśli nie może już pracować, może odczuwać niepokój o utrzymanie rodziny. Jeśli jego partnerka lub dzieci musiały się nim opiekować, może czuć się jak ciężar dla tych, których kocha i popadać w depresję. Wszystkie te problemy mogą mieć wpływ na jego życie seksualne i nierzadko zdarza się, że nakładają się na siebie.
A co na dłuższą metę?
W ciągu miesięcy lub lat, mogą pojawić się następujące problemy:
- Zaburzenia erekcji Zaburzenia wytrysku Nietrzymanie moczu Niski poziom pożądania Depresja Niepłodność Zły obraz ciała Ból seksualny Zmęczenie Problemy ze związkiem
Co powoduje występowanie tych problemów seksualnych?
Mogą one wynikać z samego raka lub leczenia. Oto kilka rozważań:
- Lokalizacja i zasięg. Jeśli rak mężczyzny ma wpływ na jego genitalia, lub jeśli rozprzestrzenił się na inne części ciała, może być bardziej prawdopodobne, że wystąpią u niego zaburzenia seksualne. Przykład: Mężczyzna, u którego usunięto oba jądra z powodu raka jąder, nie będzie w stanie wytworzyć hormonu testosteronu, który jest ważny dla pożądania i erekcji. Rodzaje terapii. Chirurgia, napromieniowanie, terapia hormonalna i chemioterapia mogą wpływać na organizm człowieka na różne sposoby. Przykłady: Chirurgia może wpływać na ejakulację i funkcje moczu. Terapia hormonalna może tłumić libido. Chemioterapia może spowodować, że mężczyzna będzie zmęczony. Ekspertyza pracownika służby zdrowia. Mężczyźni z chorobą nowotworową zazwyczaj mają kilku świadczeniodawców pracujących dla niego jako zespół. Niektórzy z nich mogą być bardziej doświadczeni niż inni. Przykład: Mężczyzna z rakiem prostaty może mieć usunięty gruczoł krokowy chirurgicznie. Ale nerwy potrzebne do erekcji leżą bardzo blisko prostaty. Chirurdzy mogą starać się nie zakłócać tych nerwów, ale to żmudny proces. Wiek. Niektóre problemy seksualne są bardziej widoczne w miarę jak mężczyźni się starzeją, zwłaszcza jeśli mają inne uwarunkowania zdrowotne, które się do tego przyczyniają. Przykłady: Ryzyko mężczyzny na zaburzenia erekcji zwiększa się wraz z wiekiem, niezależnie od tego, czy miał raka. Cukrzyca i choroby serca, które mogą również osłabić funkcję erekcji, są powszechne u starszych mężczyzn. Funkcje seksualne przed leczeniem raka. Dobra funkcja seksualna przed leczeniem jest bardziej prawdopodobna do zachowania po leczeniu. Przykład: Jeśli mężczyzna mógł uzyskać i utrzymać stałą erekcję przed zachorowaniem na raka, ma większe szanse na odzyskanie funkcji erekcji po leczeniu.
Co może zrobić mężczyzna?
Wyzwania seksualne związane z rakiem mogą wydawać się przytłaczające. Ale mężczyźni powinni wiedzieć, że nie są sami. Oto kilka wskazówek, jak sobie z tym poradzić:
- Porozmawiaj ze swoim zespołem do spraw raka. Informuj na bieżąco swoich pracowników służby zdrowia. Twój zespół może zaoferować rozwiązania, które są dostosowane do Twoich potrzeb. To może oznaczać leki na zaburzenia erekcji lub poradnictwo w przypadku lęku.
- Porozmawiaj ze swoim partnerem. Nie musisz trzymać swoich uczuć w zamknięciu. Jeśli tęsknisz za intymnością, którą kiedyś dzieliłeś, powiedz to. Jeśli potrzebujesz czegoś konkretnego od niego lub od niej, nie wahaj się mówić w górę.
- Poproś o pomoc. Jeśli czujesz się zmęczony, poproś członka rodziny lub przyjaciela o pomoc w pracach domowych, zakupach lub opiece nad dziećmi. Wiele osób chce pomóc, ale nie są pewne jak. Jest to okazja, aby dać im znać.
- Weź pod uwagę grupę wsparcia. Rozmowa - osobiście lub przez Internet - z innymi mężczyznami, którzy "byli tam", jest cennym sposobem na dzielenie się informacjami, otrzymywanie wskazówek i poczucie koleżeństwa.
- Staraj się prowadzić zdrowy tryb życia. Możesz nie czuć się na siłach ćwiczących, ale zapytaj swojego lekarza o sposoby na utrzymanie aktywności. Przestrzeganie zdrowej diety jest również ważne. Zaangażuj swojego partnera lub przyjaciół, aby fitness lub posiłki były bardziej przyjemne.
- Zbieraj się razem z przyjaciółmi. Twój portal społecznościowy będzie ogromnym źródłem wsparcia. Może ona również oderwać Twoją uwagę od rzeczy. Jeśli czujesz się na siłach, umów się z kilkoma kumplami na wielki mecz lub wyjście do zabawnego filmu - cokolwiek lubisz.
- Weź pod uwagę terapeutę seksualnego. Terapeuta seksualny specjalizuje się w poprawianiu komunikacji z partnerem i wyznaczaniu realistycznych celów seksualnych. Nawet bez poddania się leczeniu raka, istnieje ogromna presja społeczna i nierealistyczne oczekiwania wobec seksu.
Mamy nadzieję, że jest to pomocne wprowadzenie dla mężczyzn.
Dodaj wpis