SEX

Większość par pozostaje aktywna seksualnie w czasie ciąży

Redaktor manIS.pl

Pary mogą mieć problemy seksualne w czasie ciąży, ale w większości przypadków funkcje seksualne i satysfakcja "wydają się względnie normalne" - twierdzą naukowcy. Przebadali oni 52 heteroseksualne pary, które były w związkach małżeńskich lub partnerskich. Kobiety były w trzecim trymestrze ciąży. Każda para wypełniła kwestionariusz, którego celem była ocena problemów seksualnych między partnerami. Kwestionariusz był dostosowany indywidualnie do kobiet i mężczyzn.

Kobiety częściej niż mężczyźni miały problemy seksualne. Niektóre unikały współżycia, prawdopodobnie z powodu bólu, dyskomfortu lub waginizmu (mimowolne skurcze mięśni dna miednicy). Kobiety miały również większe problemy z komunikowaniem się ze swoimi partnerami na temat ich potrzeb seksualnych. "Połączenie vaginismus (lub [bolesny stosunek]) i spadek komunikacji między partnerami jest bardzo prawdopodobne, aby przyczynić się do spadku funkcji seksualnych i częstotliwości, które okazały się być powszechne i niepokojące dla par w tym badaniu," napisali autorzy.

Zgodnie z wynikami kwestionariusza, zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk nie stanowiły problemu dla mężczyzn. Mimo to, około 65% par było aktywnych seksualnie częściej niż raz w tygodniu. Jeśli ty i twój partner spodziewacie się dziecka, być może będziecie musieli dokonać pewnych zmian w waszej seksualnej rutynie. Nie wahajcie się rozmawiać o seksualności i waszym związku. Nie krępuj się też pytać swojego położnika o wszelkie wątpliwości. 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)