SEX

Radykalna Prostatektomia - Zaburzenia erekcji

Redaktor manIS.pl

Co to jest prostata?

Prostata jest gruczołem w kształcie pączka występującym wyłącznie u mężczyzn. Jest on mniej więcej wielkości orzecha włoskiego. Znajduje się on tuż pod pęcherzem moczowym. Prostata otacza cewkę moczową, która jest przewodem odprowadzającym mocz z pęcherza na zewnątrz podczas oddawania moczu lub nasienie podczas wytrysku. Prostata produkuje około jednej czwartej nasienia, czyli mlecznej substancji, która wydostaje się podczas wytrysku.

Co to jest choroba prostaty?

Trzy najczęstsze problemy, które mogą rozwijać się w gruczole krokowym to:

  • Stan zapalny, znany również jako zapalenie gruczołu krokowego - może być spowodowany przyczynami infekcyjnymi lub nieinfekcyjnymi. Infekcje można leczyć antybiotykami. Zapalenie nieinfekcyjne jest trudniejsze do leczenia.
  • Powiększenie gruczołu krokowego lub łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH) - BPH często występuje u mężczyzn po 50 roku życia. Jest to naturalna część procesu starzenia się. BPH może powodować stopniowe zaciskanie cewki moczowej, co czasami utrudnia oddawanie moczu. Objawy związane z BPH nazywane są objawami ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS).
  • Rak prostaty - Jest to najczęstszy nowotwór u starszych mężczyzn i druga główna przyczyna zgonów z powodu nowotworów w USA. Naukowcy szacują, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych raka gruczołu krokowego rozpoznaje się u około 225 000 mężczyzn i około 30 000 z tego powodu umiera.

W jaki sposób choroba gruczołu krokowego powoduje ED?

Mężczyźni z objawami ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS) są bardziej narażeni na wystąpienie ED. Im bardziej nasilone są LUTS, tym bardziej nasilone jest ED. Trudności te mogą obejmować wstawanie w nocy w celu oddania moczu, konieczność częstego i pilnego oddawania moczu oraz problemy z oddawaniem moczu. Takie objawy mogą być spowodowane przez BPH, badania wykazały silny i spójny związek pomiędzy LUTS, BPH i ED.

Chirurgiczne usunięcie całego gruczołu krokowego w celu leczenia łagodnego powiększenia gruczołu krokowego lub raka gruczołu krokowego, lub chirurgiczne usunięcie pęcherza moczowego i gruczołu krokowego w celu leczenia raka pęcherza moczowego często uszkadzają nerwy i tętnice prowadzące do prącia. To zwykle powoduje przynajmniej tymczasowe ED. ED może również wynikać z różnych form radioterapii, które są stosowane w leczeniu raka prostaty. Również leczenie hormonalne zaawansowanego raka gruczołu krokowego, które ma miejsce, gdy rak gruczołu krokowego rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy do innych narządów, zmniejsza pożądanie seksualne mężczyzny i funkcję erekcji.

Dlaczego operacja gruczołu krokowego (prostatektomia radykalna) wiąże się z występowaniem ED?

W 2003 r. w Stanach Zjednoczonych raka gruczołu krokowego rozpoznano u około 225 000 mężczyzn. Spośród tych mężczyzn u 45% zastosowano leczenie polegające na chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego (prostatektomia radykalna). U większości mężczyzn, u których wykonano tę operację, występuje przejściowe lub stałe zaburzenie erekcji.

Radykalna prostatektomia jest operacją polegającą na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego wraz z otaczającą go tkanką. Operacja prostaty może być:

  • Oszczędzająca nerwy (zachowująca nienaruszone nerwy, które prowadzą do komór erekcyjnych i zapewniają stymulację erekcji)
  • Nie oszczędzająca nerwów (nie zachowująca tych nerwów)

Nawet jeśli większość nerwów zostanie zachowana podczas operacji, przejściowe ED jest powszechne.

W przypadku zastosowania techniki oszczędzającej nerwy, szczególnie obustronnej, trwałe ED jest rzadsze niż w przypadku operacji bez oszczędzania nerwów, a powrót do zdrowia często następuje w ciągu pierwszego roku lub dwóch po zabiegu.

ED od procedury nie oszczędzającej nerwów jest powszechne, a odzyskanie funkcji erekcji po technice nie oszczędzającej nerwów jest mało prawdopodobne, choć nie niemożliwe.

Czynność erekcyjna po zabiegu zależy od wieku pacjenta, budowy anatomicznej, stopnia zaawansowania nowotworu i przedoperacyjnych funkcji seksualnych.5 Większość badań wskazuje, że u 50-80% mężczyzn poddanych radykalnej prostatektomii występuje w pewnym stopniu ED w pierwszym roku po zabiegu, nawet jeśli chirurgowi udało się zachować wszystkie lub część nerwów.6 Nawet w przypadku obustronnej operacji oszczędzającej nerwy powrót czynności erekcyjnej może trwać do 12-24 miesięcy. Ostatecznie jednak erekcja wystarczająca do penetracji pochwy powraca u 40-80% mężczyzn. Jednostronna technika oszczędzająca nerwy daje wyniki pośrednie między operacją dwustronną a operacją bez oszczędzania nerwów. Również czas, jaki upłynął od zabiegu operacyjnego do rozpoczęcia leczenia ED, może odgrywać rolę w skuteczności różnych opcji terapeutycznych.

Inne powikłania seksualne po radykalnej prostatektomii obejmują brak wytrysku lub suchy orgazm (orgazm bez wydzielania nasienia) we wszystkich przypadkach oraz utratę długości prącia u niektórych mężczyzn.

Czy mężczyźni reagują na inhibitory PDE5 po operacji prostaty?

Pierwszą linią leczenia ED po operacji prostaty są leki doustne, takie jak inhibitory fosfodiesterazy 5 (PDE5i) - sildenafil (Viagra®), wardenafil (Levitra®) i tadalafil (Cialis®). Około 70% mężczyzn reaguje w jakiś sposób na doustną terapię lekami w okresie pooperacyjnym.

Ponieważ leki te mają na celu zwiększenie przepływu krwi do penisa podczas stymulacji seksualnej, wymagają one nienaruszonych nerwów i tętnic. Mężczyźni poddani prostatektomii oszczędzającej nerwy mają na ogół lepszą odpowiedź.

Czy terapia samowstrzykiwania stosowana po operacji prostaty pomaga w osiągnięciu erekcji?

Samoiniekcje prącia zapewniają bardzo skuteczne leczenie ED po operacji raka prostaty. Niektóre badania donoszą, że samoiniekcje prącia mogą osiągnąć 95% wskaźnik sukcesu. Terapia samoiniekcji jest zazwyczaj stosowana po wypróbowaniu leków doustnych ze względu na wygodę terapii doustnej.

Rola terapii doustnej, samowstrzykiwania, docewkowej i podciśnieniowej po leczeniu raka gruczołu krokowego:

W przypadku mężczyzn, którzy przeszli leczenie chirurgiczne lub radioterapię z powodu raka gruczołu krokowego, dowody sugerują, że doustne, samodzielne terapie iniekcyjne rozpoczęte wkrótce po leczeniu mogą zwiększyć szanse na późniejsze odzyskanie naturalnych, spontanicznych erekcji. Terapia doustna może być stosowana z każdym z trzech leków z grupy inhibitorów PDE5. Istnieją trzy leki rozszerzające naczynia krwionośne stosowane w terapii samodzielnych iniekcji:

  • papaweryna fentolamina
  • Alprostadil, rodzaj prostaglandyny E1

Wstrzyknięcie Alprostadilu może powodować ból prącia. Jeśli to nastąpi, zmniejszenie dawki leku Alprostadil i (lub) zmieszanie leku Alprostadil z papaweryną i fentolaminą może zmniejszyć lub wyeliminować ból. Lek na receptę o nazwie MUSE jest stosowany w terapii wewnątrzcewkowej.

Implanty prącia są terapią trzeciej linii, z odsetkiem powodzenia wynoszącym około 80-90%. Są one jednym z najbardziej niezawodnych form leczenia zaburzeń erekcji, a oni zapewniają doskonałe rozwiązanie problemu zaburzeń erekcji.

(będzie miał link tutaj do naszej sekcji na temat każdego z tych zabiegów, które zapewnia czytelnikom z ich podstawowych informacji)

Czy operacja prostaty jest związana ze skróceniem prącia?

Zmniejszenie długości prącia jest powszechnie doświadczane po radykalnej prostatektomii. W jednym z badań, utrata długości prącia w zakresie od 0,5 do 4 cm (około 1/4 do 1 ½ cala) wystąpiła u 71% mężczyzn, chociaż tylko 48% mężczyzn zgłosiło utratę ponad 1 cm (około ½ cala). Niektórzy eksperci uważają, że skrócenie prącia można zmniejszyć poprzez rozpoczęcie terapii doustnej, samowstrzykującej, docewkowej i/lub podciśnieniowej kilka tygodni po operacji.

Czy wyciekanie moczu podczas orgazmu jest normalne u mężczyzn?

U niektórych mężczyzn po operacji prostaty może dochodzić do wycieku moczu podczas aktywności seksualnej i/lub orgazmu, ale ilość i częstotliwość wycieku zwykle zmniejsza się z czasem. Jednym ze sposobów uniknięcia wycieku jest całkowite opróżnienie pęcherza przed stosunkiem seksualnym. Strategie stosowane w celu zminimalizowania tego problemu obejmują noszenie prezerwatyw, przyjmowanie niektórych leków (na przykład leku przeciwdepresyjnego imipraminy) oraz stosowanie opaski uciskowej po osiągnięciu erekcji (jak opaska uciskowa ACTIS).

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)