SEX

Mam 26 lat. Dlaczego mój pociąg seksualny jest tak niski?

Redaktor manIS.pl

Edukator seksualny mówi, że nie ma czegoś takiego jak "normalny" popęd seksualny.

Pytania o to, co jest normalne, jeśli chodzi o seks, są bardzo powszechne - powiedziałbym, że w 90% przypadków, gdy ktoś zadaje mi pytanie związane z seksem, naprawdę pyta: "Czy jestem normalny?". Więc, najpierw chciałbym się tym zająć, Reader, zanim przejdę do sedna twojego pytania.

Jeśli chodzi o seks, nie ma czegoś takiego jak "normalny". Ponieważ wnosimy do siebie tak wiele - całą naszą przeszłość, różne sposoby reagowania naszych ciał, nasze zainteresowania, nasze urazy, by wymienić tylko kilka - każda osoba będzie miała inne doświadczenia seksualne i preferencje.

Słowo "normalny" niesie ze sobą ukrytą wartość osądu. Kiedy mówisz coś, co nie jest "normalne", to naprawdę mówisz, że jest złe. Z tym powiedziane, niektóre preferencje są bardziej powszechne niż inne. Na przykład, statystycznie na świecie jest więcej ludzi heteroseksualnych niż queerowych. To tylko liczby, a nie ocena wartości. Nie oznacza to, że ludzie odmieńczy są "nienormalni", a ludzie hetero są "normalni", prawda? Więc porzućmy myślenie o "normalności" i pomyślmy bardziej o "zwykłym" i "niezwykłym".

Zamierzam przeredagować twoje pytanie w tych ramach: "Czy w wieku 26 lat często zdarza się mieć zerowy popęd płciowy?" A odpowiedź brzmi: nie. To nie jest powszechne. Większość 26-latków ma popęd seksualny, a wielu z nich ma stosunkowo wysoki popęd seksualny. Ale to nie oznacza, że coś jest z tobą nie tak, albo że jesteś "nienormalny". Twoje doświadczenia po prostu nie są powszechne - i to jest całkowicie w porządku.

Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, gdy mówisz, że masz "zerowy" popęd płciowy, jest to, że możesz być aseksualny. Według Asexuality Visibility and Education Network (AVEN), osoby aseksualne nie czują seksualnego przyciągania do innych ludzi. Mogą oni nadal pragnąć intymnych, zmysłowych, a nawet romantycznych związków z innymi ludźmi, ale nie są zainteresowani działaniem na nich seksualnie. Tak jak większość gejów odczuwa od dzieciństwa seksualne przyciąganie do osób tej samej płci, tak wielu ludzi aseksualnych nigdy nie odczuwało zainteresowania seksem.

Niektórzy aseksualni ludzie nadal są podnieceni fizycznie - na przykład dostają erekcji lub mają mokry sen. Mogą nawet masturbować się. Ale masturbacja dla nich jest bardziej o zaspokojenie fizycznej potrzeby - jak drapanie nosa lub kichanie - niż o seksie. Jeśli identyfikujesz się z którymkolwiek z nich (i proszę iść sprawdzić AVEN po więcej informacji - są naprawdę świetne), to może być aseksualny.

AVEN zwraca uwagę na fakt, że aseksualność różni się od Hypoactive Sexual Desire Disorder (HSDD), który polega na tym, że popęd seksualny danej osoby odchodzi, ponieważ jej potrzeby seksualne nie są zaspokajane. HSDD obejmuje również uczucie dyskomfortu związane z tym, że dysk seksualny znika i chęć jego odzyskania. Chociaż zarówno aseksualność, jak i dysk HSDD obejmują brak napędu seksualnego, osobom bezpłciowym nie przeszkadza on, ponieważ właśnie tym są. Natomiast osoby korzystające z dysków HSDD nie przejmują się tym brakiem, ponieważ seks i atrakcyjność seksualna są integralną częścią tego, kim są. Widzisz różnicę?

Jeśli to, czego doświadczasz, jest utratą popędu płciowego, może to być również związane z lekami. Wiele leków (w tym hormonalne środki antydepresyjne i większość antydepresantów, by wymienić tylko dwa) może wpływać na ludzkie libido. Depresja i inne zaburzenia nastroju mogą być również związane z utratą libido.

Ale nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy któryś z nich jest tym, co się z tobą dzieje bez rozmowy z lekarzem. Więc, jeśli masz ochotę, "Czekaj, gdzie moje libido?" umów się na spotkanie i porozmawiaj z nimi.

Tak więc, Czytelniku, choć Twoje doświadczenie nie jest koniecznie powszechne, to jednak jest to Twoje doświadczenie - i jest ono całkowicie aktualne. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad swoim związkiem z seksem i libido. Bądź szczery wobec siebie. Czy to coś nowego? Czy może jest to coś, co znasz już od jakiegoś czasu? I pamiętaj: Cokolwiek by to nie było, będzie ci lepiej niż dobrze.

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)