SEX

Cieszenie się intymnością pomimo seksualnego bólu i dyskomfortu

Redaktor manIS.pl

Dla większości ludzi, przyjemny seks jest seksem bez bólu. Ale nawet mały dyskomfort może sprawić, że seks będzie mniej przyjemny. Podczas gdy ból seksualny może mieć wiele przyczyn, wskazówka do jego rozwiązania może zacząć się od naszego sposobu myślenia.

Co powoduje ból seksualny?

Czasami, ból seksualny jest sytuacyjny. Możesz mieć nowego partnera i potrzebować czasu, żeby się do siebie dostosować. Albo możesz próbować nowej pozycji seksualnej lub uprawiać seks w miejscu, do którego nie jesteś przyzwyczajony. Każdy z tych scenariuszy jest możliwy i zazwyczaj można go łatwo naprawić.

Jednakże, ból seksualny może być również spowodowany warunkami medycznymi. To może być tymczasowe, ale może być przewlekłe. I na początku może być trudny do rozwiązania.

Seks pomimo bólu

Oto kilka powszechnych i nie tak powszechnych przyczyn:

Dla mężczyzn:

  • Fimoza (występuje, gdy napletek penisa nie może być odciągnięty do tyłu) Choroba Peyronie'ego (tworzenie się płytek, które powodują zgięcie penisa) Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego / zespół przewlekłego bólu miednicy (zapalenie, które dotyka gruczołu krokowego)

Dla kobiet:

  • Endometrioza (wzrost tkanki endometrium poza macicą) Cysty jajnikowe Choroba zapalna miednicy (infekcja często spowodowana nieleczonymi chorobami przenoszonymi drogą płciową) Niedawny poród Vestibulodynia (ból przy wejściu do pochwy) Vulvodynia (przewlekły ból w sromie - łechtaczka, wargi sromowe i otwarcie cewki moczowej) Vaginismus (mimowolny skurcz mięśni pochwy) Rak ginekologiczny Menopauza Vulvar i zanik pochwy

Zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet:

  • Zapalenie stawów Alergie (np. na środki higieny osobistej, prezerwatywy lateksowe lub spermę) Łuszczyca Urazy narządów płciowych lub miednicy Chirurgia Zakażenia przenoszone drogą płciową Stwardnienie liszajowate (stan skóry narządów płciowych)

Więcej szczegółów na temat tych przyczyn można znaleźć na końcu tego artykułu w pomocnej liście zasobów.

Utrzymywanie przyjemności seksualnych

Więc, co mogą zrobić pary, aby pozostać intymne bez bólu? Oto kilka pomysłów:

  • Przemyśl swoją definicję seksu. Wiele par uważa, że seks jest równoznaczny z penetracją, a inne czynności nie "się liczą". Zamiast tego skup się na tym, co się liczy dla ciebie i twojego partnera. Czy to przyjemność? Podniecenie? Łączenie i wiązanie? Pomyśl o tym, jak możesz osiągnąć te cele bez bólu. Może to oznaczać próbowanie nowych pozycji seksualnych, uprawianie seksu oralnego lub wzajemną masturbację. Może to być całowanie, pieszczoty, albo masaż. Cokolwiek to jest, ty i twój partner możecie zdecydować, co sprawi, że intymne doświadczenie będzie satysfakcjonujące.
  • Porozmawiaj ze swoim partnerem. Wiele par nie chce rozmawiać o seksie razem. Ale jest to ważne, zwłaszcza jeśli jedno z Was odczuwa ból. Bądź bezpośrednia w mówieniu swojemu partnerowi o tym, co jest bolesne i co sprawia mu przyjemność. Bądźcie otwarci na sposoby, w jakie wasze wyzwania seksualne wpływają na wasz związek. Jeśli masz problemy z tymi rozmowami, spotkanie z doradcą lub seks-terapeutą może pomóc.
  • Skontaktuj się ze swoim lekarzem. Wiele źródeł bólu seksualnego można leczyć lekami, smarami, fizykoterapią, poradnictwem, seks-terapeutyką lub operacją. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem, urologiem lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej o tym, co się dzieje.Ustalenie przyczyny może zająć trochę czasu, ale jest to droga, którą warto zbadać.
  • Bądź skłonny do zmian i kompromisów. Jak wspomniano powyżej, niektóre pary muszą spróbować nowych rzeczy w sypialni. Nie spieszcie się z odkrywaniem tych rzeczy. Na przykład, kobieta, która uważa, że stosunek pochwowy jest bolesny może spróbować ciepłej kąpieli lub romantyczny taniec powolny z partnerem, jeśli te działania pomogą jej się zrelaksować. Ona i jej partner może również zdecydować się na podjęcie stosunku z ich rutyny seksualnej, podczas gdy ona szuka leczenia.

Jeśli odczuwasz ból seksualny, nie musisz się uśmiechać i znosić go. Szanse są takie, że twój partner będzie chciał zrobić to, co konieczne, aby doświadczenie to było satysfakcjonujące dla was obu. Pracujcie razem, aby osiągnąć swoje cele seksualne.

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)