SEX

Opryszczka narządów płciowych: Co to oznacza dla seksu?

Redaktor manIS.pl

Diagnoza opryszczki narządów płciowych może być druzgocąca. Możesz czuć się zdezorientowany, zły, rozgoryczony, przestraszony i smutny. Jak to się mogło stać? Kto "dał" Ci wirusa? Jak wytłumaczysz to swojemu partnerowi? Czy to będzie koniec waszego życia seksualnego?

To delikatny problem i potrzeba czasu, aby się z nim uporać. Dobra wiadomość jest taka, że nadal możesz cieszyć się intymnością ze swoim partnerem. Ale od tej pory musisz być bardzo, bardzo ostrożna w swoich relacjach seksualnych.

Co to jest opryszczka narządów płciowych?

Opryszczka jest chorobą przenoszoną drogą płciową, wywoływaną przez wirus opryszczki pospolitej (HSV). Może się ona rozprzestrzeniać przez kontakt skóra do skóry i narządów płciowych, a także przez seks oralny.

Istnieją dwa typy wirusa HSV związane z opryszczką narządów płciowych. HSV-1 zwykle powoduje zimne owrzodzenia i pęcherze wokół ust, ale może również powodować opryszczkę narządów płciowych. Jednak większość osób, które chorują na opryszczkę narządów płciowych jest zakażona wirusem HSV-2.

Nie ma lekarstwa na opryszczkę narządów płciowych. Gdy wirus dostanie się do Twojego organizmu, pozostanie w nim na stałe. Możesz przekazać wirusa partnerowi nawet wtedy, gdy nie masz aktywnych objawów.

Co to są ogniska opryszczki?

HSV może być nieprzewidywalnym wirusem, a ogniska pojawiają się i znikają.

Ogniska są okresem, kiedy masz najwięcej objawów opryszczki, do których należą zmiany, owrzodzenia i pęcherze, które pojawiają się na narządach płciowych (na przykład na penisie, mosznie, pochwie, szyjce macicy i sromie), pośladkach lub udach. Czasami owrzodzenia rozwijają się wokół odbytu lub ust. Owrzodzenia mogą być swędzące lub bolesne. Pęknięte pęcherze mogą sączyć się, a następnie pokrywać strupem.

U niektórych osób najdłużej trwa gojenie się pierwszego ogniska. Później ogniska są zwykle krótsze, ale okres pomiędzy kolejnymi ogniskami może być trudny do przewidzenia. Niektóre osoby mają "objawy prodromalne", takie jak ból i mrowienie, które dają im znać, że wkrótce pojawi się ognisko.

Możliwe jest również zakażenie HSV bez żadnych objawów.

Opryszczka narządów płciowych a seks

Jak leczy się opryszczkę narządów płciowych?

Lekarze leczą opryszczkę narządów płciowych przepisując leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir, famcyklowir i walacyklowir. Niektórym pacjentom zaleca się codzienne przyjmowanie tych leków, aby utrzymać ogniska choroby pod kontrolą.

Czy z opryszczką narządów płciowych mogę nadal uprawiać seks?

Jeśli masz opryszczkę narządów płciowych, nadal możesz cieszyć się zdrowym, satysfakcjonującym życiem seksualnym, ale powinnaś zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Twój partner musi o tym wiedzieć. To może być trudna rozmowa, ale każda osoba, z którą uprawiasz seks, powinna być świadoma Twojej sytuacji. Możesz zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się opryszczki, ale nie możesz go całkowicie wyeliminować. Twój partner będzie musiał rozważyć to ryzyko. Nigdy nie uprawiaj seksu podczas wybuchu epidemii. Opryszczka może być przenoszona niezależnie od tego, czy dana osoba ma aktywne owrzodzenia. Prawdopodobieństwo to wzrasta jednak podczas wybuchu epidemii.
  • Nie należy dotykać owrzodzeń. Nawet jeśli nie uprawiasz seksu, Ty i Twój partner nie powinniście nigdy dotykać zmian opryszczkowych. Jeśli to zrobisz, natychmiast umyj ręce. Zawsze używaj prezerwatywy lateksowej podczas każdego aktu płciowego. I nigdy nie używaj prezerwatywy ponownie. Oznacza to, że jeśli Ty i Twój partner odbędziecie stosunek waginalny, seks oralny i wzajemną masturbację jednej nocy, potrzebujecie co najmniej trzech prezerwatyw. Możesz rozważyć noszenie kilku przy sobie, aby być po bezpiecznej stronie.
  • Nie uprawiaj seksu oralnego, jeśli masz zimną ranę. Dotyczy to zarówno Ciebie, jak i Twojego partnera. Zimne wrzody są wywoływane przez wirus opryszczki, który może być przenoszony podczas seksu oralnego.
  • Zachowuj odpowiednią higienę. Regularne mycie rąk jest dobrą praktyką dla wszystkich, ale szczególnie dla osób z opryszczką. Używaj również osobnego ręcznika do mycia narządów płciowych.

Pamiętaj, że nawet jeśli Twoje życie seksualne nieco się zmieni, Twoja więź z partnerem może pozostać silna. I nadal możecie pozostać fizycznie połączeni poprzez takie czynności jak całowanie i przytulanie. Posiadanie opryszczki może wymagać pewnych dostosowań, ale nie powinno przekreślać możliwości utrzymywania intymnych związków.

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)