CIEKAWOSTKI

Usuwanie napletka czyli obrzezanie z bliższej perspektywy

Redaktor manIS.pl

Czym jest obrzezanie i jak wygląda zabieg?

Czym jest obrzezanie i jak wygląda zabieg?

Obrzezanie to zabieg medyczny

Obrzezanie mężczyzn polega na usuwaniu części albo całości napletka. W niektórych wypadkach usuwa się także wędzidełko napletkowe. Obrzezanie nie będzie upośledzać doznań seksualnych. Metody usuwania napletka różnią się tym, gdzie pojawi się blizna i jaka ilość skóry będzie usuwana. Dlatego przed zabiegiem warto zapoznać się z tym jakie możliwości istnieją jeśli chodzi o sposób przeprowadzenia tego typu zabiegu.

Przebieg zabiegu usuwania napletka

Zabieg obrzezania u osób dorosłych przeprowadza się w znieczuleniu lokalnym, u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Obrzezanie wykonuje się z pomocą małego skalpela albo specjalnych nożyczek. Lekarze posługują się także specjalnymi narzędziami, które ułatwią dokonanie precyzyjnego ciecia. Będzie to przedmiot podobny do naparstka, który nakłada się na żołądź, a na napletek nakłada się pierścień, który będzie umożliwiał idealne okrężne cięcie. Po wycięciu napletka jego pozostałość jest przyszywana do żołędzi. Zabieg będzie zajmował około 45 minut. Czas gojenia to około cztery tygodnie. Dopiero po takim okresie będzie można wznowić kontakty seksualne.

Jakie są zalety, wady i medyczne zalecenia do obrzezania?

Jakie są zalety, wady i medyczne zalecenia do obrzezania?

Istnieje wiele rożnych wskazań medycznych do tego, by wyciąć napletek. W ich przypadku obrzezanie może stanowić sposób leczenia niektórych schorzeń. Napletek wycina się mężczyznom, którzy cierpią na stulejkę albo maja zbyt krótkie wędzidełko napletkowe. Obrzezanie jest zabiegiem niezbędnym u tych mężczyzn, którzy maja zbyt luźny napletek, albo u tych, u których doszło do zlepienia napletka z żołędziem. Obrzezanie będzie pociągać za sobą zmiany we florze bakteryjnej prącia, które utrudniają możliwość rozwijania się wirusa HIV. Francuska Narodowa Agencja Badań ustaliła, że rozprzestrzenianie się wirusa u mężczyzn obrzezanych będzie mniejsze o 55% a zachorowalność na tego wirusa jest u nich mniejsza nawet o 76%. Brak napletka dodatkowo będzie zmniejszał ryzyko przenoszenia chorób wenerycznych do organizmu kobiety. Częstotliwość występowania wirusa HPV, który odpowiada za raka szyjki macicy będzie niższa o 28% u pań, które współżyją z mężczyzną obrzezanym. Obrzezanie ma bardzo duże znaczenie higieniczne, pod napletkiem gromadzi się bowiem złuszczony naskórek, łój a także resztki moczu oraz nasienia. Zła higiena może przyczynić się także do rozwoju bakterii i wirusów, które będą powodować stany zapalne oraz niepłodność.

Jakie są zalecenia do zabiegu obrzezania?

Jakie są zalecenia do zabiegu obrzezania?

Według urologów obrzezanie to zabieg, który nie jest groźny, w Polsce wykonywany jest w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jedynie ze względów medycznych. Osoby, które chcą obrzezać siebie albo dziecko np. z innych względów takich jak religijne będą musieli zapłacić za zabieg. Koszt obrzezania to od 1500 zł do 2000 zł. Zdaniem urologów w przypadku mężczyzn, którzy prowadzą aktywne życie seksualne z wieloma partnerkami i są narażeni na częste infekcje i wirusy zabieg taki będzie wskazany. U mężczyzn, którzy wiodą mniej aktywne życie erotyczne nie będzie wskazań do obrzezania, wtedy wystarczy jedynie odpowiednio zadbać o higienę prącia Warto zauważyć, że obrzezanie niesie także za sobą ryzyko zakażenia sepsą oraz ryzyko krwotoku jeśli ktoś poddaje się zabiegowi usuwania napletka to w taki sposób będzie doprowadzał do sytuacji, w której mężczyzna pozbywa się naturalnej osłony na cewce moczowej. Cewka staje się wtedy bardziej narażona na atak i rozwój różnorakich drobnoustrojów, w szczególności grzybów.

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)