SEX

Problemy seksualne po wszczepieniu ICD

Redaktor manIS.pl

Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (ICD) jest dużym wyzwaniem, a wiele par martwi się, czy aktywność seksualna jest bezpieczna.

ICD to wszczepiane urządzenie, które monitoruje rytm serca. W przypadku wykrycia nieprawidłowego rytmu serca (arytmii) urządzenie to wysyła do serca impuls elektryczny, który przywraca stan normalny.

Jak wynika z badań opublikowanych w Journal of Sexual Medicine, po operacji wszczepienia ICD pary mogą być mniej zainteresowane seksem.

Naukowcy przebadali 301 par, w których jedno z partnerów miało wszczepiony ICD. Wiele z nich obawiało się, że seks może spowodować uruchomienie ICD. Inni obawiali się, że podczas stosunku może dojść do zatrzymania akcji serca, jeśli ICD nie zadziała tak, jak powinien. Pacjenci i partnerzy często zgłaszali, że czują się nadopiekuńczy.

Mniej więcej miesiąc po zabiegu ICD pary zaczęły odczuwać większą swobodę w podejmowaniu aktywności seksualnej. A do 12 miesięcy, pary uprawiały seks częściej niż na początku badania.

"Poruszenie kwestii obaw i ograniczeń fizycznych może zmniejszyć obawy pacjentów i partnerów, dzięki czemu będą oni gotowi do wznowienia aktywności seksualnej" - piszą autorzy.

Jeśli masz obawy dotyczące seksu i swojego serca, koniecznie porozmawiaj z kardiologiem.

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)