CIEKAWOSTKI

Ile osób rzeczywiście uprawia seks w trójkątach?

Redaktor manIS.pl

Wszyscy są ciekawi, ale ile osób to robi?

Trójkąt miłosny. Młoda kobieta w związku z dwoma mężczyznami. Widok na trójkąt miłosny trzech przyjaciół dwóch mężczyzn i jednej kobiety.

P: Ile osób rzeczywiście ma trójkąty z partnerem?

Według sondażu przeprowadzonego przez dr Justina Lehmillera i opublikowanego w jego książce "Tell Me What You Want" w 2018 roku, trójkąty są najczęstszą fantazją seksualną w Stanach Zjednoczonych. Dr Lehmiller rozmawiał z 4,175 osobami w wieku od 18 do 87 lat i stwierdził, że 97% mężczyzn i 87% kobiet (bez słowa o osobach nie będących binarnymi) fantazjowało o seksie z więcej niż jedną osobą. Tak więc, w zasadzie, każdy chce mieć co najmniej trójkąt. Ale ile osób tak naprawdę to robi?

Krótka odpowiedź brzmi: Nie aż tak wiele. W badaniu z 2017 roku opublikowanym w PLOS ONE, które objęło 2 021 osób, stwierdzono, że 10% kobiet i 18% mężczyzn uczestniczyło w trójkącie. (Podobnie jak w poprzednim badaniu, brak było dostępnych danych liczbowych dla osób nie będących binarnymi). Książka dr Lehmillera jeszcze bardziej zawęża statystyki, stwierdzając, że 8% heteroseksualnych kobiet, 15% heteroseksualnych mężczyzn, 16% nieheteroseksualnych (czyli gejów, bi czy panseksualistów) kobiet i 25% nieheteroseksualnych mężczyzn rzeczywiście miało trójkąt.

Jak wszystkie badania nad zachowaniami seksualnymi, te statystyki nie powinny być traktowane jako twarda i jedyna prawda. Notorycznie trudno jest zebrać świetne dane na temat zachowań seksualnych, ponieważ trudno jest skłonić ludzi do mówienia o swoim życiu seksualnym - a ludzie, którzy są skłonni o tym mówić, często są to ludzie, którzy robią to bardziej. (Na przykład ankieta przeprowadzona w 2018 roku przez serwis DatingAdvice.com wykazała, że nieco ponad połowa Amerykanów gejów brała udział w trójkącie, co jest znacznie wyższe od ustaleń Dr. Lehmillera). Ale patrząc na kilka różnych źródeł, możemy uzyskać przyzwoite poczucie, jak wiele osób faktycznie robi to z wieloma osobami.

Więc, o co chodzi z tym niedopasowaniem fantazji do rzeczywistości? Dlaczego tak wiele osób interesuje się trójkątami, ale stosunkowo niewiele osób je ma? Dr Britney Blair, PsyD, CBSM, AASECT, psycholog kliniczny, seks-terapeuta i założyciel sex wellness app Lover, mówi Bustle, że może to sprowadzać się do strachu przed komplikacjami, które może przynieść inna osoba.


"Podczas gdy my możemy fantazjować o posiadaniu trzeciego partnera seksualnego, wprowadzenie tego w życie może poczuć się jak zagrożenie dla związku", mówi dr Blair. "Może martwimy się, że naszemu partnerowi bardziej się spodoba, że będzie dramat, albo że zostaniemy dla tej nowej, ekscytującej osoby. Może to wywołuje zazdrość, która jest uniwersalną emocją."

Dodatkowo, pomimo zwiększonej świadomości kulturowej o tym, że monogamia nie jest łatwa - a wielu ludzi, bez względu na płeć, jest w niej dość kiepskich - seks poza monogamicznym zaangażowaniem jest nadal przez wielu uważany za "moralnie bankrutujący" akt.

Rzecz w tym, że tak długo, jak wszyscy się na to zgadzają, nie ma absolutnie nic złego w seksie w trójkącie lub w grupie. Aby fantazja dobrze współgrała z rzeczywistością, para, która wnosi jedną trzecią do swojego życia seksualnego, musi jasno komunikować swoje potrzeby i granice ze sobą nawzajem - i z ich bardzo szczególną gwiazdą gościnną. Jak w przypadku wszystkich spotkań seksualnych, mogą pojawić się pewne rozbieżności w pożądaniu lub oczekiwaniach, lub może pojawić się zazdrość przy niektórych okazjach. Można to jednak robić tak długo, jak długo wszyscy zaangażowani komunikują się przed, w trakcie i po doświadczeniu.

A jeśli chcesz utrzymać ten trójkąt tylko w fantazji? To też jest w porządku. Jest wiele osób - większość, jeśli wierzyć tym badaniom - które właśnie to robią. Tak czy inaczej, będziecie w dobrym towarzystwie.

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)