Usunięcie prostaty a dalsza satysfakcja seksualna
Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic, uczucie niepokoju, depresji i niezadowolenia seksualnego jest powszechne wśród mężczyzn, którzy byli leczeni chirurgicznie z powodu raka gruczołu krokowego, nawet rok po zabiegu.
Dokładniej, badanie wykazało, że wyższy poziom lęku był związany z depresją i niską satysfakcją seksualną i sugeruje, że poradnictwo może poprawić jakość życia tych mężczyzn.
"10-letnia przeżywalność mężczyzn poddanych operacji usunięcia zlokalizowanego raka prostaty wynosi ponad 95 procent" - powiedział badacz Alexander Parker, PhD w komunikacie prasowym. "Biorąc pod uwagę, że większość mężczyzn, którzy poddają się prostatektomii z powodu raka prostaty nie umrze z powodu choroby, jesteśmy zaniepokojeni tym, jak będzie wyglądało życie tych pacjentów dziesiątki lat po diagnozie i leczeniu".
Dr Parker dodał: "Co jest interesujące z punktu widzenia zdrowia seksualnego, zaobserwowaliśmy, że lęk nie był związany ze słabą funkcją erekcji per se, ale był związany z niskim poziomem satysfakcji seksualnej. Jeśli nasze wyniki mogą być potwierdzone przez innych badaczy, sugerowałoby to, że lęk nie wpływa na zdolność niektórych mężczyzn do wykonywania czynności seksualnych, ale być może bardziej na ich zdolność do cieszenia się życiem seksualnym."
Zaburzenia erekcji są częstą skargą seksualną po operacji raka prostaty. Wynika to z faktu, że gruczoł krokowy jest otoczony nerwami i naczyniami krwionośnymi, które są krytyczne dla erekcji. Chirurdzy dokładają wszelkich starań, aby oszczędzić jak najwięcej nerwów, ale nie ma gwarancji, że wszystkie funkcje seksualne zostaną zachowane. Dla niektórych mężczyzn, problemy seksualne są tymczasowe i rehabilitacja prącia może pomóc. Dla innych, problemy są długoterminowe. Tak czy inaczej, dostosowanie może być frustrujące, wpływać na poczucie własnej wartości mężczyzn, i być wyzwaniem dla partnerów, jak również.
Leczenie zaburzeń erekcji związanych z usunięciem gruczołu krokowego
Istnieją metody leczenia zaburzeń erekcji, a urolog może pomóc określić, która z nich jest dla niego najlepsza. Ale jak możemy pomóc naszym pacjentom z lękiem? Oto kilka kroków, do których możemy zachęcać, aby rozpocząć ten proces.
- Poradnictwo. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w skład zespołu opieki nad pacjentem z chorobą nowotworową wchodzi doradca lub terapeuta specjalizujący się w problemach pacjentów z chorobą nowotworową. Jeśli jeszcze nie korzysta z tych usług, zachęć go do tego. Zapewnij go, że wszystkie rozmowy są poufne i że nie ma nic złego w szukaniu dodatkowej pomocy.
- Terapia seksualna. Podczas gdy doradca może pomóc w radzeniu sobie z lękiem związanym z rakiem, terapeuta seksualny może być w stanie pomóc w konkretnych kwestiach związanych z przystosowaniem seksualnym. Na przykład, mężczyzna może potrzebować pomocy w rozmowie z partnerką o swoich problemach seksualnych.
- Grupy wsparcia. Niektóre ośrodki onkologiczne oferują grupy wsparcia, w których mężczyzna może otworzyć się na osoby o podobnych doświadczeniach. W grupie wsparcia, mężczyźni mogą dać upust swoim frustracjom i zaoferować sobie nawzajem praktyczne rozwiązania, a wszystko to w bezpiecznej społeczności.
- Zaangażowanie partnerki. Ważne jest, aby informować partnerkę i pomóc jej lub jemu zrozumieć, co dzieje się z pacjentem. Wyjaśnij, że pacjent może mieć wrażenie, że jego męskość została naruszona z powodu zaburzeń erekcji lub że może być niespokojny o swoją zdolność do zaspokojenia swojej partnerki. Niektóre pary uważają, że pomocne jest wspólne uczestniczenie w sesjach doradczych lub korzystanie z usług doradczych online.
- Komunikacja i aktywność społeczna. Wielu mężczyzn podczas i po leczeniu raka wycofuje się z kontaktów z przyjaciółmi, rodziną i partnerkami. Mogą oni nie chcieć rozmawiać o tym, jak się czują lub czuć się zbyt przytłoczeni. Mogą również martwić się o to, jak zareagują bliskie im osoby. Pozostawanie w kontakcie z bliskimi i angażowanie się w działalność społeczną może jednak pomóc mężczyźnie dostrzec swoją sieć wsparcia. Może to również oderwać jego umysł od problemów, nawet jeśli jest to tylko na kilka godzin.
- Ćwiczenie. Pozostawanie aktywnym fizycznie może zdziałać cuda w łagodzeniu lęku i depresji. Każdy program ćwiczeń powinien być jednak rozpoczynany pod kierunkiem lekarza.
- Korekty seksualne. Mężczyzna może czuć, że jest seksualną porażką, jeśli nie może mieć erekcji jak kiedyś. Pomóż mu pamiętać, że seks i intymność to coś więcej i że zachowując otwarty umysł i dokonując korekt, on i jego partnerka nadal mogą mieć satysfakcjonujące życie seksualne. Jest to kolejny obszar, w którym komunikacja jest kluczowa. Partnerzy muszą powiedzieć sobie nawzajem, co działa, a co nie. Terapeuta seksualny może być w stanie zaoferować dalsze sugestie.
Wyniki badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic zostały przedstawione na Światowym Spotkaniu Medycyny Seksualnej w Chicago w sierpniu ubiegłego roku. Badanie zostało częściowo sfinansowane z grantu Towarzystwa Medycyny Seksualnej Ameryki Północnej.
Dodaj wpis