CIEKAWOSTKI

Pomiar poziomów testosteronu dla mężczyzn

Redaktor manIS.pl

Panowie, czy kiedykolwiek sprawdzaliście poziom testosteronu?

Biorąc pod uwagę obecne zainteresowanie mediów testosteronem, wielu mężczyzn zastanawia się, czy powinni.

Widzimy opowieści o terapii substytucyjnej testosteronu i reklamy produktów zwiększających poziom testosteronu, które twierdzą, że mężczyźni czują się młodzi i znowu męscy.

Więc to nie jest zaskakujące, że mężczyźni powinni mieć pytania na temat testowania testosteronu. Dzisiaj przyjrzyjmy się bliżej.

Co to jest testosteron?

Zanim zaczniemy rozmawiać o testach, zastanówmy się, czym jest testosteron.

Produkowany przez jądra, testosteron jest męskim hormonem płciowym. Daje on mężczyźnie jego męskie cechy, takie jak włosy na twarzy i głębszy głos. Jest on również ważny dla jego popędu płciowego, erekcji i produkcji spermy.

W miarę jak mężczyzna się starzeje, jego poziom testosteronu zaczyna spadać w naturalnym procesie zwanym andropauzą. Niektórzy mężczyźni porównują andropauzę do żeńskiej menopauzy, ale spadek poziomu testosteronu u mężczyzn jest mniej dramatyczny niż spadek estrogenu u kobiet. W wieku około 40 lat poziom testosteronu u mężczyzn zaczyna spadać o około 1% każdego roku.

Jak jest klasyfikowany testosteron?

Testosteron jest sklasyfikowany jako "związany" i "wolny".

Około 98% męskiego testosteronu przemieszcza się przez krwiobieg "związany" do białek zwanych albuminami i hormonem płciowym wiążącym globulinę (SHBG). Wiązanie z tymi białkami sprawia, że testosteron łatwiej przemieszcza się tam, gdzie jest potrzebny w organizmie.

Pozostały testosteron jest uważany za "wolny", ponieważ nie jest związany z żadną substancją.

"Całkowity" testosteron mierzy związany i wolny testosteron razem. Kiedy lekarze sprawdzają poziom testosteronu, zwykle patrzą na odczyty totalnego testosteronu, ponieważ są one uważane za najbardziej wiarygodne.

Badanie poziomu testosteronu

Dlaczego lekarz może zamówić test na testosteron?

Kiedy mężczyzna wykazuje oznaki niskiego poziomu testosteronu (zwanego również hipogonadyzmem), lekarz może zasugerować wykonanie badania. Objawy niskiego testosteronu obejmują zmęczenie, zmiany nastroju, depresję, spadek libido, zaburzenia erekcji i osłabienie mięśni.

Badania można zamówić u mężczyzn z problemami z płodnością, ponieważ testosteron odgrywa ważną rolę w produkcji spermy.

Również u mężczyzn z osteoporozą często sprawdza się ich poziom.

Jak wygląda test?

Sam test jest prostym badaniem krwi. Wykonuje się je zazwyczaj rano, między 8 a 11 rano, kiedy poziom testosteronu jest najwyższy. (Większość testosteronu jest wytwarzana podczas snu).

Co oznaczają te wyniki?

Trudno na to odpowiedzieć. Każdy mężczyzna jest inny i to, co jest uważane za normalne dla jednego człowieka, może być wysokie lub niskie dla innego.

Niektóre czynniki mogą mieć wpływ na wyniki testów testosteronu. Na przykład, poziom testosteronu zmienia się w ciągu dnia. Może na nie wpływać również poziom cukru we krwi mężczyzny, poziom trójglicerydów oraz przyjmowane przez niego leki.

Protokoły badań mogą się również różnić w zależności od laboratorium. Rodzaje stosowanych probówek oraz sposób przechowywania próbek mogą mieć wpływ na końcowe pomiary.

Ogólnie rzecz biorąc, poziomy testosteronu ogółem poniżej 300 ng/dL są uważane za "niskie". Dostawca usług medycznych może pomóc w zrozumieniu, co wyniki oznaczają dla pacjenta jako jednostki.

Patrząc na cały obrazek

Jeśli uważasz, że masz niski poziom testosteronu, zgłoś się do lekarza. Objawy niskiego poziomu testosteronu, takie jak niski popęd płciowy i zmęczenie, mogą mieć wiele różnych przyczyn. Skontaktowanie się z lekarzem jest pierwszym krokiem do dokładnego określenia tych przyczyn, aby można je było skutecznie leczyć.

Przede wszystkim, nie próbuj diagnozować siebie z niskim testosteronem. Niektórzy mężczyźni czują się niezręcznie omawiając objawy ze swoim lekarzem i starają się samodzielnie leczyć, stosując bez recepty produkty zawierające testosteron. To jest nierozsądne. 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)