SEX

Badanie: Prawie 9% Amerykanów cierpi na kompulsywne zaburzenia zachowań seksualnych

Redaktor manIS.pl

W niedawno przeprowadzonym badaniu, prawie 9% uczestników miało problemy z radzeniem sobie z uczuciami, popędami i zachowaniami seksualnymi.

Termin medyczny określający tę sytuację to kompulsywne zaburzenie zachowań seksualnych. Czasami nazywane jest ono uzależnieniem od seksu lub hiperseksualnością.

Osoby z tym zaburzeniem są zaabsorbowane fantazjami i popędami seksualnymi do tego stopnia, że obsesja upośledza ich codzienne funkcjonowanie i sprawia, że są przygnębieni. Osoby te mogą próbować kontrolować swoje popędy, ale jest to trudne do wykonania. Zaburzenie to może niszczyć związki, przeszkadzać w pracy i prowadzić do ryzykownych spotkań seksualnych.

Wyniki badania, opublikowane w JAMA Network Open, zostały oparte na ogólnokrajowej reprezentatywnej próbie 2325 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 50 lat mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Około połowę uczestników stanowiły kobiety; reszta to mężczyźni.

Grupa wypełniła kwestionariusz o nazwie Inwentarz Kompulsywnych Zachowań Seksualnych, narzędzie przesiewowe dla tego zaburzenia.

Dziesięć procent mężczyzn i siedem procent kobiet spełniało kryteria kliniczne dla kompulsywnego zaburzenia zachowań seksualnych.

Świadczeniodawcy "powinni być czujni wobec dużej liczby osób, które są zaniepokojone swoimi zachowaniami seksualnymi" - napisali autorzy.

Jeśli czujesz, że Twoje seksualne uczucia lub popędy są poza Twoją kontrolą i powodują niepokój, nie wahaj się zgłosić do lekarza. Kompulsywne zaburzenia zachowań seksualnych często można leczyć za pomocą psychoterapii i leków. Pomocne mogą być także grupy wsparcia.

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)