CIEKAWOSTKI

Sexsomnia

Redaktor manIS.pl

Pewnie słyszałeś historie o niezwykłych rzeczach, które ludzie robią podczas snu. Chodzenie po domu, jedzenie przekąsek, a nawet jazda samochodem zostały zgłoszone. Ale co z seksem?

To się zdarza. Znane są osoby z seks-somnią (zwaną też "seksem sennym"), które masturbują się, pieszczą partnera, uprawiają seks oralny, a nawet współżyją podczas szybkiego snu. I większość z nich nie pamięta tych aktów, kiedy się budzą.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej sekssomnii, jej skutkom i sposobom radzenia sobie z nią.

Co to jest sekssomnia?

Sekssomnia może wystąpić w każdej chwili podczas cyklu snu, ale zazwyczaj zdarza się w ciągu pierwszych kilku godzin. Czasami zdarza się to częściej niż raz w ciągu nocy. Wygląda na to, że dotyka więcej mężczyzn niż kobiet.

Podobnie jak lunatykowanie, sekssomnia jest klasyfikowana jako parasomnia, która jest terminem parasolowym dla nieprawidłowych zachowań, które mają miejsce podczas snu. Według National Sleep Foundation, około 10% Amerykanów ma jakiś rodzaj parasomni.

Termin "sexsomnia" został ukuty przez kanadyjskich naukowców, którzy w 2003 roku opisali kilka przypadków w The Canadian Journal of Psychiatry. Na przykład:

- Podczas wizyty u ciotki i wuja, 16-letni chłopiec pieścił jądra wuja podczas snu. Chłopiec miał historię lunatykowania i raz pobrał online pornografię podczas snu, jak również.

- 26-letni mężczyzna szukał leczenia, ponieważ podczas snu uprawiał seks ze swoją dziewczyną.

- Mężczyzna budził się wielokrotnie w nocy, ponieważ jego żona się masturbowała.

W badaniu opisano również przypadki napaści na tle seksualnym oraz seksualnego dotykania dzieci. Sekssomnia jest czasami wykorzystywana jako obrona w postępowaniu sądowym.

Seksomnia

Jakie są czynniki ryzyka dla sekssomnii?

Eksperci nie są pewni, co dokładnie powoduje sexsomnię. Ale są pewne czynniki ryzyka:

- Inne parasomnie. Często ludzie z sekssomnią mają inne parasomnie. Mogą na przykład lunatykować lub obżerać się podczas snu.

- Historia rodzinna parazomnii. Te rodzaje zaburzeń snu mogą występować w rodzinach.

- Pozbawienie snu. Epizody seksssomnii mogą być częstsze, gdy osoba potrzebuje więcej snu.

- Obturacyjny bezdech senny. Ludzie z obturacyjnymi bezdechami sennymi wielokrotnie zatrzymują oddychanie dla krótkich okresów podczas snu.

- Nadużywanie narkotyków i alkoholu. Dla niektóre, epizody są bardziej prawdopodobni po spożyciu narkotyków lub alkoholu.

- Skutki uboczne innych leków.

Co można zrobić?

Dla niektórych par seks-somnia to nic wielkiego. Są partnerzy, którzy nie mają nic przeciwko przerwaniu sobie snu na nieoczekiwane spotkanie, nawet jeśli inicjator nie będzie tego pamiętał.

Jednak sekssomnia zazwyczaj ma negatywny wpływ na partnerów i innych członków gospodarstwa domowego, którzy stają się pozbawieni snu, gdy ich własne wzorce snu są zakłócone. Lęk przed seks-somnią, zastanawianie się, kiedy pojawi się kolejny odcinek, może utrudnić innym zasypianie lub pozostawanie we śnie. A kiedy sekssomnia prowadzi do napaści, jej reperkusje są znacznie poważniejsze.

Wielu pacjentów z sekssssomnią odczuwa ogromny wstyd, poczucie winy i niepokój. Nie mają zamiaru uprawiać seksu.

Czasami, poprawa higieny snu może załatwić sytuację. Trzymanie się planu snu poprzez chodzenie do łóżka i budzenie się o tej samej porze każdego dnia to dobry pierwszy krok. Pomaga również odprężający rytuał dobranocki, który wprowadza cię w odpowiedni nastrój do snu. Ważne jest również uzyskanie wystarczającej ilości snu oraz radzenie sobie ze stresem i lękiem. Czasami pacjentom z seksualnąsennością przepisuje się leki antydepresyjne.

Jeśli przyczyną jest obturacyjny bezdech senny, pacjent może zostać wyposażony w specjalne urządzenie, które pomaga regulować oddychanie podczas snu. Powinno to również sprzyjać regeneracji snu.

W przypadku nadużywania narkotyków i alkoholu można rozważyć odpowiednie leczenie.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo innych osób w gospodarstwie domowym. Jeśli istnieje obawa przed napaścią na tle seksualnym, konieczne może być zamknięcie drzwi sypialni lub zastosowanie specjalnego systemu alarmowego, przynajmniej do czasu opanowania problemu.

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)