CIEKAWOSTKI

Rzucenie palenia może poprawić erekcję

Redaktor manIS.pl

"Mogę zapalić?"

To nie jest pytanie, które teraz dużo słyszysz. Mimo to, prawie 18% dorosłych w Stanach Zjednoczonych pali papierosy, według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). I więcej mężczyzn pali papierosy niż kobiet.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że palenie jest szkodliwe dla ich zdrowia. Palenie jest związane z rakiem, chorobami serca, układu oddechowego i wieloma innymi chorobami.

Co mężczyźni mogą nie wiedzieć, jednak jest to, że palenie może również prowadzić do zaburzeń erekcji (ED). Badania wykazały, że mężczyźni, którzy palą są bardziej podatni na rozwój ED. I im więcej człowiek pali - zarówno ilość jak i czas trwania - tym gorsze jego ED ma tendencję do bycia.

Dobrą wiadomością jest to, że rzucenie palenia może pomóc przywrócić erekcję. Przyjrzyjmy się bliżej temu związkowi.

Jak palenie powoduje ED?

Po pierwsze, przejdźmy do fizjologii erekcji.

Kiedy mężczyzna jest pobudzony seksualnie, jego mózg wysyła sygnały do penisa, aby wywołać erekcję. Gładka tkanka mięśniowa rozluźnia się, a tętnice rozszerzają się, pozwalając penisowi wypełnić się krwią. Kiedy wystarczająca ilość krwi przepływa, żyły ograniczają się, aby utrzymać go tam aż do wytrysku mężczyzny (lub stymulacja zatrzymuje). Wtedy żyły się otwierają i krew wraca do organizmu.

Jak widzisz, przepływ krwi jest krytyczny dla dobrej erekcji. Krew jest tym co daje penisowi jędrność potrzebną do seksu. Kiedy przepływ krwi jest zagrożony, tak samo jest erekcja.

Palenie tytoniu uwalnia substancje chemiczne, które zakłócają ten proces. Może się to zdarzyć na kilka sposobów.

Palenie a erekcja

- Hartowanie tętnic (miażdżyca). Substancje chemiczne mogą uszkodzić wyściółkę naczyń krwionośnych, utrudniając przepływ krwi do penisa.

- Uszkodzenie tkanki mięśni gładkich. Gdy tkanka ta nie może się prawidłowo rozluźnić, przepływ krwi zostaje zaburzony.

- Zmniejszony tlenek azotu. Palenie tytoniu zakłóca produkcję tlenku azotu, który jest związkiem niezbędnym do erekcji.

Inne schorzenia, takie jak cukrzyca i choroby serca, również mogą przyczyniać się do wystąpienia ED. Jeśli masz problemy z erekcją, ważne jest, abyś miał pełne badanie kontrolne u swojego lekarza. Ale rzucenie palenia na pewno nie zaszkodzi.

Wskazówki dotyczące rzucenia palenia

Gotowy do rzucenia? Oto kilka wskazówek do rozważenia:

- Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może on udzielić Ci spersonalizowanej porady i skierować Cię do programu rzucania palenia w Twojej okolicy. Lekarz może również monitorować inne schorzenia, które mogą przyczyniać się do problemów z erekcją i prowadzić cię do podejmowania decyzji dotyczących zdrowego stylu życia, takich jak ćwiczenia fizyczne i dobre odżywianie.

- Zarządzaj stresem. Dla wielu osób stres i lęk są czynnikami wyzwalającymi palenie. Może być łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale staraj się jak najlepiej radzić sobie ze stresem. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się o nią poprosić. Na przykład, jeśli potrzebujesz pomocy w opiece nad dziećmi, zobacz, czy przyjaciel może niańczyć raz na jakiś czas. Jeśli praca jest przytłaczająca, porozmawiaj z szefem o możliwych zmianach. Są chwile, kiedy potrzebujemy pracownika służby zdrowia, który pomoże nam przetrwać stresujące czasy. To też jest w porządku. Twój lekarz może skontaktować się z terapeutą lub doradcą.

- Uzyskać wsparcie. Powiedz swoim przyjaciołom i krewnym o swoim celu. Mogą kibicować Twoim postępom i zachęcać Cię, gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji. Możesz również rozważyć stworzenie formalnej grupy wsparcia dla osób, które stoją przed takimi samymi wyzwaniami jak ty.

- Wyznacz sobie mini-cel. Podziel swój cel na rozsądne mini-cele. Zamiast mówić: "Pójdę 24 godziny bez papierosa", spróbuj przejść godzinę, potem dwie, potem trzy.

- Uczcijcie swoje sukcesy. Jeśli spotkałeś jednego ze swoich mini-celów, poklep się po plecach! Rzucenie palenia jest trudne, więc nagrodź się, wychodząc z przyjaciółmi, łapiąc film lub inne zajęcia, które lubisz.

- Bądź miły dla siebie. Jeśli nie spotkasz swojego mini-gola, nie pobijaj się. Daruj sobie zasługi za to, że jutro znowu spróbujesz się z tym uporać.

- Spróbuj technologii. Istnieje wiele darmowych i tanich aplikacji na smartfony dla urządzeń Apple i Android, które mają pomóc użytkownikom rzucić palenie. Niektóre z nich będą śledzić, ile papierosów nie paliłeś i ile pieniędzy zaoszczędziłeś. Niektóre oferują również wskazówki i słowa zachęty.

Rzucenie palenia powinno przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia. Będziesz czuł się dobrze wiedząc, że zrobiłeś ważny krok w kierunku lepszego zdrowia - i być może lepszego seksu!

 

Zobacz wpisy
Dyskusja (0)